2013 Mevduat Faizi, 2013 Mevduat Faizi Stopaj Oranları

132808988678065

Bankalarda bulunan mevduat faizi ve katılım hesabı kar paylarından alınan yüzde 15’lik stopajın oranı vadeye göre kademelendirilerek, 6 aya kadar değişiklik yapılmazken, 6 ay-1 yıl arası vadeli hesaplarda yüzde 12’ye; 1 yılın üstünde yüzde 10’a çekildi. Uzun vadeli mevduat ve katılım hesaplarında; hesap sahiplerine vade bozulmadan ve faiz-kar payı kaybı olmadan, hesabın normal vadesinden önce çekme hakkı getirildi. Aksine bir yasa çıkmaması durumunda bu oranlar 31.Aralık.2015 tarihine kadar geçerli olacak.

 

Döviz mevduatına yürütülen faizler ve döviz katılma hesaplarına ödenen kar paylarından alınan stopajın oranı ise 6 aya kadar vade için yüzde 18’e çıkarılırken, 6 ay-1 yıl arası için yüzde 15, bir yılın üzerindeki vadeliler için yüzde 13 olarak belirlendi.

 

Hesap uzun vadeliyse, vade dolmadan yapılacak çekimlerde de faiz alınabilecek. 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduat ve katılım hesaplarında, hesap sahiplerine vade bozulmadan ve faiz-kar payı kaybı yaşanmaksızın, hesabın normal vadesinden önce iki defa çekme hakkı getirildi. Birikimli hesaplarda bu hak, üç defaya kadar kullanılabilecek.

 

Bu şekilde toplamda anaparanın yüzde 50’sine kadar çekim yapılabilecek. Çekilen kısma ait o tarihe kadar birikmiş faiz-kar payı da ödenecek.

 

Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılım Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dâhil Bu işlemlerde Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Karar’da bu yönde değişiklik yapan Bakanlar Kurulu Kararı da Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre 1 yıl ve daha uzun 1, 3, 6 ay ve yıllık faiz-kar payı birikmiş faizi çekme hakkı tanınacak. Birikimli hesaplarda ise bu hak üç defaya kadar kullanılabilecek. Bu şekilde toplamda anaparanın yüzde 50’sine kadar çekim yapılabilecek. Bu koşullarla yapılacak vadeden önce çekimlerde, çekilen kısım için biriken faiz –kar payının yüzde 100’üne kadar, belirtilen değerlerin ödemeli hesaplarda, bankalarca hesap sahiplerine vadeden önce en fazla iki defa üzerindeki çekimlerde ise birikenin en çok yüzde 50’sine kadar faiz-kar payı ödenebilecek.

 

Uygulamada, vadesinden önce bankaların onayı ile çekilen vadeli mevduata vadesiz mevduat faiz oranı uygulanıyor. Bankalar vadesiz mevduata “sıfır” faiz uyguladığı için vadeli mevduatını vadesinden önce çeken hesap sahipleri faiz alamıyor. Vadesinden önce katılım bankalarının onayı ile çekilen katılma hesaplarında ise hesap sahibine, hesabın ait olduğu vade grubunun hesabın kapatıldığı tarihte kar göstermesi durumunda o güne kadar hesap sahibince yatırılmış tutar kadar, zarar göstermesi durumunda ise birim hesap değeri kadar ödeme yapılıyor.

 

Kurşunkalem   :)

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz