HalkBankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

konut-kredisi

HalkBankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

 

Güvenilir yapıların kredisi Halkbank’tan!

Afet riski altındaki ev veya işyerinizi Halkbankası’nın sunmuş olduğu size özel avantajlara sahip Kentsel Dönüşüm Kredileri ile dönüştürün,  güvenli bir hayata ilk adımınızı atın.

Üstelik devlet tarafından faiz desteği var, kredi dosya masrafı yok!

 

Vade

Faiz Oranı

1 – 60 Ay

%0,40

61-72 Ay

%0,41

73-84 Ay

%0,42

85-96 Ay

%0,43

97-108 Ay

%0,44

109-120 Ay

%0,45

 

 

*İşaret edilen oranlar devlet faiz desteği sonrası müşteri faiz oranını ifade etmektedir. Halkbankası gerekli gördüğü taktirde kampanya şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

Kentsel Dönüşüm Nedir?

 

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi veya yaygın ismiyle Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamından riskli yapıların onarılması veya yıkılması ve daha dayanıklı yeni yapının inşa edilmesi suretiyle dönüştürülmesi amaçlanmıştır.

 

Kimler Yararlanabilir?

Bakanlar Kurulu’nun yayınladığı Riskli Alanlarda bulunan gayrimenkuller veya teknik raporlarla olası bir afet karşısında risk altında bulunduğu tespit edilen yapılar dönüşüm kapsamına alınacaktır.

 

Risk Raporu ne şekildeve kim istek edebilir?

Öncelikle yapınızın riskli olduğunun tespiti yapılmalıdır. Risk raporu kat maliklerinin oy çokluğuna/birliğine gerek kalmaksızın her hangi bir kat maliki aracılığıyla istek edilebilmektedir. Fakat yalnızca bakanlık aracılığıyla yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarca oluşturulan raporlar kanun kapsamında dikkate alınacaktır.

Riskli yapıların tespiti amaçlı yetki verilen kurum ve kuruluşlar amaçlı tıklayınız

 

Raporun temini akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunularak onayı alınır. Rapor onayı alınan yapılar amaçlı müdürlük tapuya şerh düşülmesi ve yıkım kararının tebliğ edilmesi amaçlı tapu müdürlüğüne bildirir.

Tapu müdürlüğü, il müdürlüğünden gelen yazıya istinaden riskli yapının -60 günden az olmamak üzere- verilen süre içinde yıkılması amaçlı hak sahiplerine tebliğde bulunur.

 

Dönüşüm Kararı ne şekilde alınır?

Riskli Yapının yıkılması yeniden yapılacağı / dönüştürüleceği anlamına gelmemektedir. Yapının yeniden inşası amaçlı arsa payının en az 2/3’üne sahip kat maliklerinin karar alması gerekmektedir.

 

Anlaşma sağlanmayan malikler ne olacak?

Çoğunluk üçte ikiye katılmayanların, bağımsız bölümlerine ilişkin arsa payları, rayiç değeri tespit ettirilerek bu değerden az olmamak üzere anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılır. Bu şekilde diğer paydaşların almaması durumunda, bu paylar, Bakanlığın talebi üzerine, tespit edilen rayiç bedeli de Bakanlıkça ödenmek kaydı ile tapuda Hazine adına resen tescil edilir. Yapılan anlaşma çerçevesinde değerlendirilmek üzere Bakanlığa tahsis edilmiş sayılır veya Bakanlıkça TOKİ veya belediyeye devredilir.

KANUNL DÜZENLEMELER VE MEVZUAT

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi İle ilgili Kanun(31.05.2012 / Sayı 28309 )

Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Karar (13.10.2012 / 28440)

Uygulama Yönetmeliği (15.12.2012 / 28498)

 

 

SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

 

A) FAİZ DESTEĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Halkbank’ın Kentsel Dönüşüm Kredilerinden yararlanacak hak sahiplerine kredi vadesi boyunca faiz desteği avantajından yararlanabilecektir.

2013 yılsonuna kadar kredi kullanacak olanlar amaçlı belirlenen faiz destek oranları;

 

KONUT KREDİSİ

YILLIK 400 BPS

İŞYERİ KREDİSİ

YILLIK 300 BPS

 

Toplam faiz avantajınızı hesaplama amaçlı tıklayınız.

 

B) DİĞER AVANTAJLAR

Düzenlenen kanun kapsamında faiz desteğinden yararlanmayan hak sahiplerinden istek edenlere 18 aya ve aylık 600 TL’ye kadar kira yardımı öngörülmektedir.

Ayrıca yapıların yıkım ve yapımı sürecinde noter harcı, belediye harcı, tapu harcı gibi harçların yanı sıra Damga Vergisi, BSMV, KKDF gibi vergi ve harçlardan da muaf tutulacaktır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. sabahattin diyor ki:

  ben yapı kredi banka sından konut kredi çektim 60 ayi vadeile 7 ayı yatırdım şidi kesnsel donuşumde evim yıkılacak enaz 40 000 tl vermem gerekiyor nası yıpılandırma yalacak

  1. admin diyor ki:

   Sebahattin Bey Merhaba,

   İlgili yazımızda ki banka ile irtibata geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   İyi Günler dileriz.

Yorum Yaz