Kredi Kart Limit Artışı Nasıl Yapılır?

images

Başta alışverişler olmak üzere hayatımızın hemen hemen her alanında her geçen gün daha çok ihtiyaç duyduğumuz ve kullanması artık rutin bir alışkanlık haline gelen kredi kartı hakkında çoğu tüketici, bazı bilgilerin dışında geniş bir bilgiye sahip değil. Tüketicilerin çok sık sorduğu sorulardan birisi de “Kredi kartı limiti nasıl belirlenir ve nasıl limit artışı yapılır ?” sorusudur.

Gelin bu soruların cevaplarını beraber bulmaya çalışalım.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kart başvurusu sırasında kullanıcının verdiği bilgilere dahil olan, tüketicinin düzenli gelirine göre, banka tarafından belirlenmektedir.

Örneğin bankanın, tüketicinin gelirine göre düzenlediği kart limiti 5.000-TL. Kart sahibi, bu bankadan çok sayıda kredi kartına sahip olsa bile toplam limit yine 5.000-TL’ye olur. Yani kartlardan birinin limiti 3 bin, diğerlerinin toplam limit 2.000-TL’yi aşamaz yani kart limitleri toplamı ne olursa olsun harcamaları toplamı 5.000-TL’yi aşamaz.

Gelir Beyanı Tek Kriter Değil

Her ne kadar bankalar gelir beyanı isteseler de bunun tek ölçüt olmadığını söylemekte fayda var. BDDK’nın aldığı karara göre, önceki dönemlerdeki kredi kartı ödeme düzeni kart limitinin belirlenmesinde daha önemli duruma gelebiliyor.

BDDK’nın aldığı karara göre kararlarına göre, örneğin, yılda 3 kez dönem borcunun yarısından azının ödenmesi durumunda limit artışı mümkün olmayabiliyor ve kart, nakit avans çekimine kapatılıyor.

Kredi Kartı Limitini Yükseltmek

Kredi kartı limitini yükseltmek için genelde kullanıcılar, bankalar tarafından telefonla aranarak limit yükseltme seçeneklerini sunarlar. Fakat banka tarafından aranmadan kendi isteği dâhilinde kredi kartı limitini artırmak isteyen tüketicilerin de bunu yapması mümkündür.

Bu işlemi gerçekleştirmek için limit artırmak istediğiniz bankaya gelir beyanında bulunmak suretiyle kredi kartı limitini artırma işlemi gerçekleştirebilir, bazı bankalarda bu işlemi telefon yoluyla da yapabilmek mümkün. Telefonla yapılan işlemlerde bankaya gelir belgenizi faks yoluyla iletmek zorundasınız.

Gelir beyanını teslim alan banka yetkilileri önceki dönem kredi kartı harcamalarınızı, gelir beyanınızı, kredi kartı kullanım sıklığı gibi kredi merkezindeki bilgilerinizi inceleyerek, olumlu veya olumsuz sonucu size iletecektir.

Henüz bir kredi kartına sahip değilseniz ihtiyackredi.com’un detaylı kredi kartları incelemelerinin bulunduğu sayfaları aracılığıyla bankaların kredi kartı, üyelik ücretlerini, faiz oranlarını ve kart özelliklerini karşılaştırabilir, kendinize en uygun bulduğunuz kredi kartı seçeneğine başvurabilirsiniz.

 

Kurşunkalem   :)

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. hüseyin bayram diyor ki:

  kıredi kartımın limitini 2000 tl olmasını istiyorum 50******63 msj la bildirilmeini rica ederim

  1. admin diyor ki:

   Hüseyin bey kart limitinizin artması için şubenize başvurunuz.

   İyi Günler Dileriz,

 2. nail yılmaz diyor ki:

  kıredi kartımın limitini 3000 tl olmasını istiyorum

  rica ederim

  1. admin diyor ki:

   Bankanıza başvurunuz.

 3. bengü diyor ki:

  merhaba,
  aylık 1800 lira gelirim var. ortalama ne kadar kredi kartı limitim olur. yardımcı olur musunuz lütfen?

  1. admin diyor ki:

   Bu kararı ancak bankanız verebilir.

 4. nail yılmaz diyor ki:

  kıredi kartımın limitini 7000 tl olmasını istiyorum

Yorum Yaz