Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Otomobil satın alacağınız zaman ya da yeni bir ev satın almayı düşündüğünüzde kredi almak için kredi notu kaç olmalı? Kredi talebinde bulunanlara olumlu ya da olumsuz yanıt veren bankalar tüketicileri canından bezdirmiştir. Bankaların kredi değerlendirme ölçütlerinde en çok üzerinde durduğu konu kredi notunun yeterli olup olmamasıdır. Kredi notu düşük olan kişiler finansal çalışma yapamıyor, ancak kredi notunu yükselterek istedikleri oranda para çekme hakkına sahip oluyorlar. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu sizlere ipuçlarıyla anlatmaya çalışalım. Eğer ödeme güçlüğü çekiyorsanız kredinizi yapılandırmanız gerekir. Aksayan ödemeleriniz varsa bunları bir an önce düzene sokmanın gerekmektedir. Aksi halde kredi notunuz sürekli düşecektir.

Kredi notunuzu yükselmesi için ne yapmalısınız?

  • Ödemeniz gereken borçlarınızı bütçenize göre ayarlamanız gerekir. Borçlarınız aylık gelirlerinizi aşıyorsa ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapamıyorsanız, yapmanız gereken çektiğiniz kredileri bu vadesini uzatmaktır. Bu bu sebeple daha kolay ödeme planı ortaya çıkacaktır. Bunu yaptığınız takdirde kredi notunuz da yükselmeye başlayacaktır.
  • Farklı bankalardan kredi çekip borca girip sizin bütün borçlarınızı tek bir çatı altında birleştirmeniz gerekir. Bütün borçlarını tek bir kredide birleştirirseniz ödeme yapacağınız yer belli olur. Böylece vadenizi uzatırsınız. Rahatça ödemelerimizi yaparsınız. Böylece kredi notunuz biraz daha yükselişe geçecektir.
  • Borçlarınızı ödemenin başka kolay yollarından biri de ipotek verebileceğiniz herhangi bir gayrimenkülünüz varsa kredi limitinizi ipotek göstereceğiniz gayrimenkulün değerinden yüzde 50 kadar artırabilirsiniz. Böylece kredi kartı ve veya kredi borçlarını bir bankada toplanarak 36 ay vade ile geri ödeme yapabilirsiniz.
  • Yapılandırma yaptığınız zaman borçlarınızı zamanında ödemeniz gerektiğini unutmayın. Bir gün bile gecikme yaparsanız kredi notumuz yine düşecektir. Bu sebeple asla ve asla borçlarınızı vadesinden sonra ödemeyiniz. Bütün borçlarınızı tam vadesinde ödemeniz sizlere artı puan olarak kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.
  • Bankalar takibe düşen kredileri önceden ya da düştükten sonra size kredi taksitlendirme önerisi getirebilir. Size böyle bir talep gelirse sizde oturur pazarlık yaparsınız. Kendi bütçemize uygun bir taksitlendirme neticesinde ödemeleriniz kolaylaşır sizin talepleriniz değerlendirilir ve uygun ödeme takvimi oluşturulur. Böylece borçlarımızı öderken kredi notunuz artı olarak yükselmeye devam edecektir.
  • Bankalar aslında geç ödemelerden ya da takibi düşmüş kredilerden pek memnun değildir. Çünkü riskli kredinin varlığı ve fazla batık oranının piyasada bankaya olan güveni de sarsacağı için bu tür girişimlerden uzak duruyorlar. Çünkü takibe düşen kredilerin geri alınma süreci oldukça uzun olduğu için bankalar genelde müşterileri ile anlaşma yoluna gitmektedir. Siz de kredinin takibe düşmeden banka ile görüşerek uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bunu bankalar genelde olumlu karşılamaktadır. Çünkü biraz önce söylediğimiz sebeplerden dolayı bankalar müşterileri ile anlaşma yolunu tercih etmektedir. Siz de anlaştığınız taktirde istediğiniz vadede borçlarınızı ödeyerek hem kredi notunuz yükselir hem de borcunuz kapanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*